Jahivibu on koprajahiks hea relv.

Lisatud: 2012-06-22 07:52:22

Tagasi

Heikki Joskitt on jahtinud kopraid vibuga juba kümme aastat. Ta hindab koprajahti kõrgelt ning peab seda põdra ja valgesaba pampahirve jahi järel paeluvuselt kolmandaks. Joskitt soovib, et ka valgesaba pampahirv kuulutataks võimalikult lähiajal vibuga jahitavaks ulukiks. Praegu on suurim vibuga jahitav uluk metskits. Joskitt arvab, et isegi põtra võiks lasta vibuga, kui ainult seadus seda lubaks. Põdrale pääseb piisavalt lähedale ainult siis, kui koer tõmbab põdra tähelepanu endale ja haukumisega varjutab läheneva jahimehe samme.

Kopra jahtimisel on noole taha kinnitatud nöör. Kobrast võib lasta ka vees ja siis nööriga tõmmata kaldale. „Nööriga noolega saab lasta kuni 15 meetri kauguselt,“ ütles Joskitt. Oluline on, et laskmisel ei jääks ette ühtegi kõrt ega oksaraagu.

Koprajaht on vaikne varitsusjaht. Vibu vinnastamisega kaasneb liikumine ja veidi ka müra. Seepärast tuleb vibu vinnastada siis kui kobras sukeldub või on keeranud selili.

„Soomes on üle 300 000 jahipileti omanikku ning nendest umbes 15 000 peavad jahti ka vibuga,“ ütles Soome Vibujahimeeste Liidu juhatuse esimees Ari Kotiainen. Täpseid andmeid vibuga jahtijatest ei ole kellelgi. Kotiaineni hinnang põhineb jahivibude müügiga tegelevatelt firmadelt saadud andmetel. Praeguse jahiseaduse kohaselt võib vibuga jahti pidada metskitsedele ja teistele metskitsest väiksematele jahiulukitele.

Vibujahimehed on juba aastaid lootnud ning saatnud sõnumeid Põllu- ja Metsamajandusministeeriumisse, et ka valgesaba pampahirvi, kabehirvi ja mets-põhjapõtru võiks küttida vibuga. Näiteks USA-s lastakse igal aastal üle miljoni valgesaba pampahirve või veel suurema uluki vibuga.

Hirve laskmiseks peab jahimees läbi tegema ka laskekatse. Ka vibujahi pidamiseks plaanitakse sisse viia kohustuslikud laskekatsed. Vibuga laskekatsel oleks laskekaugus 20 meetrit, laskemärk oleks 23 cm läbimõõduga ehk sama suur kui jahikarabiiniga 75 meetrilt lastaval laskekatsel. Vibujahimeeste Liit võttis juba 1993 aastal kasutusele vabatahtlikud laskmiskatsed, kuid neid on teinud ainult vähesed vibujahimehed.

(Maaseudun Tulevaisuus – 49, 27.04.12)

Tagasi